Görme Engelliler

Esendere Köyü...

                   Kahta ilçe merkezine 18 km mesafede bulunan Esendere köyü toplam 95 haneli 675 nüfusludur. Yerleşim yeri dere üzerine kurulu olan köy Kahta-Diyarbakır yolunun 17. km’sinde, Kahta Çayı’nın 3 km kuzey doğusunda yerleşmiştir. Köyün doğusunda Gölgeli köyü, batısında Askeran köyü, kuzeyinde Koçtepe köyü, güneyinde Kahta çayı, güney batısında Köprübaşı mezrası yer almaktadır.
                   Eski adı Akpınar (Kilisk) olan köyün adı 2006 yılında Esendere olarak değiştirilmiştir. Köyde YÜCEL, GÜLTEKİN, ŞAHİN, AKEL, KARAKAŞ, AKSÜT, ULUTAŞ ERŞAHİN, ALAGÖZ, ÇELİK, ÇINAR, TANRIVERDİ, GÜNAYDIN, ÖNER, AYDIN, SARIGÜL ÇETİNKAYA, BİLEN, GÜNAKIN, YİLDIRIM, YİLMAZ, TANDOĞAN, ALPTEKİN VE ALPAYDIN aileleri bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı çiftçiliktir. Köyde yetişen en önemli ürün NARdır. Hayvancılık kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılmaktadır.
Esendere Köyünün tarihi Osmanlı Dönemine kadar gitmektedir. Köye bağlı Köprübaşı isimli, Kahta Çayı Köprüsü yanında bir mezra mevcuttur. Köprübaşı mezrası köy merkezine 3 Km, ilçe merkezine 15 Km mesafededir.
Esendere köyünde taşıma Merkezi olan 4 Derslikli İlköğretim Okulu ve 1 adet öğretmen lojmanı bulunmaktadır. Köprübaşı mezrasında ilköğretim okulu bulunmamaktadır. Köy okulunda bilgi teknolojisi sınıfı, internet bağlantısı ve 18 adet bilgisayar bulunmaktadır.

                 

Esendere KöyüEsendere KöyüEsendere Köyü

 

                 Köy yolu stabilizedir. İçme suyu köydeki kaynak suyunun, su deposuna doldurularak şebeke ile dağılımı suretiyle temin edilmektedir. Kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır.Sağlık evi bulunmayan köyde sağlık hizmetleri Damlacık Sağlık Ocağı ve İlçe merkezinde bulunan sağlık kuruluşları tarafından sağlanmaktadır.
Köyde özel ağaçlandırma alanları bulunmamakta, köylülerin kendi imkanlarıyla oluşturdukları NAR BAHÇELERİ dikkat çekmektedir.

                  Köy Nemrut Dağı Milli Park sınırları içerisindedir. Ayrıca köyün çevresinde sıkça petrol aramaları yapılmakta ve petrol kuleleri bulunmaktadır.